21 Aralık 2017 Perşembe

Yirmilik Diş Çekimi

  Halk arasındaki tabiri ile yirmilik dişler olarak bildiğimiz her üç kişiden birinin yirmisine yaklaşırken kıvrım kıvrım kıvrandıran dişlere bilimsel ismiyle 3. molar dişler denir. 

 Yirmilik dişlerden her insanda 4 adet olması gerekir. Lakin promlemli diş adını verdiğimiz bu dişler hiç  bir standart eğilim göstermez. Normalde yirmili yaşlarda çıkışını tamamlaması gereken bu dişler ya hiç çıkmaz yada yarım çıkar çok nadir olarakta çıkış işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

  Yirmilik dişler enson ortaya çıkan dişler olması nedeniyle çenenin yapısını değiştirir . Dişlerin dizilimini değiştirir. Bazen 16 lı yaşlarda bazende 30 lu yaşlarda ortaya çıkan bu dişler için kesin ve standart olan hiç bir şey söylememiz mümkün değildir.

  Tek söyleyebileceğimiz ve emin olabileceğimiz konu yirmilik diş çekimi için en kısa sürede bir diş hekimine görünmeniz. Bazı durumlarda sadece bir diş hekimi soruna çözüm bulamaz çene cerrahisi uzmanına ihtiyaç duyar. Oldukça zorlu çene operasyonlarının tek sorumlusu yirmilik yaş dişleridir.

Aralık 21, 2017