17 Haziran 2017 Cumartesi

Zirkonyum Diş  1980 li yıllarda  üzerine titanyum temel ile başlayan sektör 2000 li yıllarda titantum temel üzerine Zirkonyum implant'a geçti. Zaman içinde en hızlı şekilde değişim gösteren sağlık sektörünün implant olduğunu söyleyebiliriz. Üretici firmaların Diş Hekimleri tarafından yönlendirmesiyle her geçen gün yepyeni gelişmiş implant teknolojileri geliştirmekteler.

 2011'li yıllarda Amerika Gıda Ve İlaç Dairesi tamamen Zirkonyum implant diş teknolojisini onayladı.Yeni nesil Zirkonyum diş teknolojisi eskisinin aksine tek parçadan oluştu ve böylelikle ek yerlerinde meydana gelen bakteri birikmesi önlendi. Ayrıca zirkonyum implantın tamamen beyaz yapıya sahip olması ağızda görülme ihtimali olan metal görüntününde önüne geçti. Zirkunyum implantın implanta oranla doku uyumunun yüksek olmasıda tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri. Zirkonyum bir metal olmadığı gibi aşınımada uğramaz ve aşınım nedeniyle metallerin kana karışması engellenir.Bütün Bu nedenlerden dolayı zirkonyum kaplama oldukça sağlıklı bir implant türüdür.


 Zirkon diş üreticileri her geçen gün implant kullanıcılarının metal bir protezin ağızlarında olmalarını istemediği için zirkonyum teknolojisine kaydığını söylüyor. Bu amaçla zirkonyum diş üreticileri yüksek ısı ve basınç teknolojisini en iyi zirkonyum diş üretimi için kullanmak gayesindeler.insan vücudu tarafından reddedilmeyen nadir elementlerden biri olan zirkonyumu daha bir çok sağlık sektöründe karşımıza çıkacağından emin olabilirsiniz.
 Altın , titanyum ve zirkon diş karşılaştırıldığında her konuda avantajın zirkonyumdan yana olduğunu göreceksiniz. Altın diş vücut dostu bir metal olmasına rağmen rengi nedeniyle ağızda hoş olmayan bir görüntüye sahip olduğu bir gerçektir. Titanyum implantlarda ise süt yapı ve alt yapının tam olarak oturtulamadığı durumlarda diş ve diş eti arasında görülen siyah çizgi ve implantın dayanıklılık olarak zirkonyum diş ile kıyaslamayacak derecede zayıp ve aşınan yapısı olması. Bu nedenle son yılların en sağlıklı diş tedavi yöntemi olarak zirkonyum diş teknolojilerini gösterebiliriz.

 

Haziran 17, 2017