24 Haziran 2017 Cumartesi

İmplant Nasıl Yapılır

  İmplant en yeni tedavi sistemlerinden biri olarak kullanıcılar tarafından merak edilen her geçen gün yeni tekniklerin gelişmesi ışığında büyüyen bir sektör. Bu yazımızda implant nasıl yapılır ? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.
  İmplantın yapım aşamaları hastanın yaşına ihtiyaç duyguğu diş sayısına göre değişmekte olduğunu bilmenizi isteriz. Biz bu yazıda genel bir tedavinin aşamasından bahsedeceğiz. Unutulmamalıdır ki her hastaya her hekim farklı çözümler ve prosedürler geliştirebilir. Farklı çözüm ve prosedürlerin olması en iyi uygulamanın kimin tarafından yapılabildiği sorusunu getirmesin aklınıza. Her hekim sizin için hangi prosedürleri uygun gördüyse o prosedür doğru prosedürdür.


 İmplant Nasıl Yapılır Aşama 1:
İmplant cerrahi bir müdehaledir ve tüm cerrahi müdehalelerde anetezi gereklidir. İmplant için özel durumlar hariç genel anesteziye gerek yoktur. İmplant tedavisi Lokal anestezi ile başlar.
Aşama 2:
Hekimiziniz ikinci aşamada çene kemiğine ulaşmak için diş etinizi bistüri yada bu iş uygun kesici cerrahi alet ile kemiğe kadar kesi atar. Rahat bir çalışma ortamı sağlaması açısından çene kemiğinizde diş etinizi uzaklaştıracaktır. Sonuç olarak etinden ayrılmış çene kemiği ortaya çıkacaktır. Çene yapınız ortaya çıktığında hekiminiz en uygun düz ve güçlü bir çene zemini arıyacaktır. Eğer çene kemiğiniz istenilen özellikte değilse diş hekimi gerekli şekillendirmeyi yapacaktır.
Aşama 3:
Eğer tüm koşullar uygun ise İmplantın içine yerleştirileceği çene kemiğine delik açılır. Delik bazen kemiğe 90 derece açı ile açılırken bazı durumlarda eğimli deliklerde açılabilir.Açılan bu delikler esan implantın yerleştirileceği alana açılacak daha büyük oyuk için klavuz görevi görecektir.Diş sondajı yapılırken kemiğin aşırı ısınması ve kemiğin ölümünün gerçekleşmemesi en önemli dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.
Aşama 4:
En uygun implant boyu seçimini hekim sizin adınıza yapacaktır. Kemiğinizin durumuna göre en büyük implantı kullanmak isteyen hekimler baskıyı daha geniş alana yayarak daha kullanışlı ve dayanıklı diş oluşturmak isterler. Genellikle 3,25 mm ile 6 mm aralığında implant boyları vardır. implant için hazırlanan deliğin implantın uygulanmadan önce temizlenmiş olması gerekmektedir.
Aşama 5:
Genellikle yivli yapıya sahip olan implantlar dikkatli bir şekilde açılan yuvalara yerleştirilir. Bu iki şekilde gerçekleşir Hekiminiz dental matkap kullanabilir yada manuel el anahtarı kullanabilir. burda önemli olan doğru implantın doğru miktarda çene kemiğine gömülmesidir.
Aşama 6:
İmplantın çeneye yerleştirilmesinden sonra diş eti eski konumuna getirilerek dikilir ve cerrahi müdehale son bulur.Bundan sonra diş etinin eski formunu kazanması ve yaranın iyileşmesi beklenir. üst yapının takılmasından önce 2 ay ile 6 ay gibi bir süre beklenebilir. Bu süre kemiğin implantı iyice sarması ve çeneyle bir bütün olması için gereklidir.
Aşama 7:
Bu aşamada iyileşmiş olan diş eti üzerinde implant küçük bir kesi ile ortaya çıkarılarak üst yapı yerleştirilir. İşlem doğru yapıldığında takma dişlerde olan diş ile diş eti arasında görülen siyah çizgi oluşmayacak ve gerçek diş estetiği sağlanacaktır. Eğer üst yada alt çenede yeterli kalınlık yoksa kemik takviyesi ilede gerekli alan oluşturulabilir. Her yeni ve farklı prosedür tedavinin yapılış tekniği sürede oynamalara neden olmaktadır.
 Tüm bahsedilen bu süreçler iki buçuk ay ile 6 ay arasında bir sürede yepyeni güçlü sağlıklı dişlere kavuşacağınızı garanti eder. İmplant fiyatları tedavi süresinin uzun olması ve kullanılan materyallerin yüksek değerde olması nedeniyle diğer eski metod tedavi yöntemlerinden pahalıdır. bu nedenle özel yada devlet hastahanelerinde pek fazla fiyat farkı olmaz.

Haziran 24, 2017