11 Haziran 2017 Pazar

İmplant Firmaları

  Günümüzde o kadar çok implant firmaları mevcutki aktif olarak çalışan 100 ü üzerinde firma olduğunu söylersek yanlış olmaz. Üstteki görselde bunlardan sadece belli başlıcalarını eklediğimizi söylesek her yıl onlarca yeni firmanında pazarda yeniri almak istediği şüphe götürmez bir gerçek.

  Bu kadar çok firmanın yer aldığı sektörde şu en iyi implant markaları şunlar kötü demek doğru olmaz. Sağlık standartlarına uyulmadan yapılan üretimlere müsahade edilmeyen sektörde her marka üretim yapmaktadır. Bu nedenle markaları iki gurupta incelememiz mümkün. 
  Birinci grup firmalar 20 yılın üzerinde bu sektörde olan ve arge çalışmaları ile İmplant sektörüne yön veren firmalar. İkinci grup firmalar ise yeni ve hızlıca sektörde yer edinmek için uygun fiyatlarıyla öne çıkmaya çalışan implant firmaları.
  Bu nedenle güvenilirlik, başarı, deneyim, dayanıklılık söz konusu olduğunda her markanın diğerine göre eksik ve üstün yanları olduğu görülecektir.
  İmplant firmalarına sorulduğunda hepsi kendi markalarının en üstün olduğunu söyleyecektir. Hatta bunun için manipüle edilmiş bilgilerle doktorların akıllarını karıştıracak düzeyde döküman sunan firmalarda olabilir. Burda tek çare olarak hekiminize güvenmek zorunda kalacaksınız. Bir çok marka içersinde zaman içersinde kendi açısından en ideal markayı seçtiğini göreceksiniz.
  Biz diş hekimleri aşağıda bazı markalar ile ilgili genel kanılarımızı belirteceğiz. Öncelikle şunu belirtmek isterimki bahsetmediğimiz yada daha önce deneme şansı bulmadığımız burda hakkında yorum yapamadığımız markalar kötü demek kesinlikle değil. Etik olarak şu marka harika şu marka kötü deme hakkımız yok.
 İlk grupta kendini kanıtlamış köklü firmalardan bahsedebiliriz.

Nobel Biocare (Brenemark): İsveç menşeili firma atrofik dişsiz alt çeneler için geliştirilen teknik ile kendini dünya piyasasına tanıttı.

ITI (Straummann): İsviçre menşeili implant firması kendi patenti olan Slactive yüzey teknolojisi ile üretim yapmakta ve bir çok hekimin birinci tercihi olmakta.

Biomet3i : Amerika Birleşik Devletlerinde en çok kullanılar markalardan biri olup yeni nesil ürünleri oldukça iddialı bir şekilde pazardaki yerini arttıracağa benziyor.

Astra Tech : İsviçre kökenli firma Dentsply tarafından alındıktan sonra piyasadaki yerini dahada sağlamlaştırmışa benziyor.

SKY (Bredent) : Almanyada kurulmuş firma kişiye özel implantlar konusunda oldukça yüksek bir teknolojik üretim yapmaktadır. Dİşsiz ve çene yapısı itibari ile ulaşılması zor noktalar için 35 derecelik açılı implantlar üreterek farkını ortaya koymaktadır.

Bu bahsettiğimiz 5 marka piyasadaki liderliği üstlenmiş firmalar olarak gösterilebilir. Fakat yeni açılan ve oldukça hırslı firmalar varki onlar hakkında yazılan yorumları sizlerle paylaşmak isterim.

Lazer Lok ( Bio Hırvat) : Ön yapıdaki diş kayıpları ve lazer teknolojisini üretimde kullanması ülkemizde en çok tercih edilen markalarından biri olmasını sağlamıştır.

Hiossen Ve Osstem : Başta Güney Kore ve Amerikada üretilen bu iki firma farklı piyasa stratejisi geliştirmek adına Hiossen adını avrupa ve amerika kırasında kullanmakla birlikte Osstem adını diğer ülkelerde kullanmaktadır. Asyanın lider İmplant firmaları olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Tekka : Fransada üretilen İmplant markası hızlı uyumu ve erken yükleme yapılmasına uygun yapısıyla ülkemizde oldukça tutulan bir marka olmuştur. 6 mm lik implantları ile hızlı yükleme yapılmasına müsade etmektedir.

Xive-Ankylos (Friadent-Dentsply) : İngilterede ve Almanyada kullanılan ürün hem hastalarını hemde uygulama yapan doktorlarını sigortaları kapsamına alırlar. 3 mm lik implantları ile ince kemik yapılarındada başarılarını kanıtlamış Lider firmalardan biridir.

Bunun dışında gerçekten kaliteli üretimler yapan firmalar vardır. Çin Afrika ve uzak doğuda üretilen implantlar için kalitesizdir diyemeyiz. Sadece bu taklit ürünler asıl orjinallerine ne kadar yakın ve başarılı ürünler ürettiklerini sorgulayabiliriz.

Örneğin İsrailde üretilen ve Türkiyede oldukça tercih edilen markalardan biri MIS implantlarıdır. Ayrıca Türkiyede üretilen Nucleoss marka implant oldukça geniş kullanıcı kitlesine sahip.

Bu kadar markanın bulunduğu ortamda markayamı diş hakimimizemi güveneceğiz . Tabiki her ikisinede Diş hekimimizin daha önce denemiş olduğu ve başarılı sonuçlar elde ettiği markaları araştırıp uygulama aşamasında tamamen hekimimize güvenerek en sağlıklı uygulamanın yapılması sağlanmış olucaktır.

Haziran 11, 2017