21 Haziran 2017 Çarşamba

Diş Teli Seçimi

En iyi diş teli
  Diş teli kullanımı günümüzde oldukça yaygın hale gelmiş bir tedavi yöntemidir. Yapılan istetistiksel çalışmalara göre dünya çapında 12 milyon insan şu an diş teli kullanmakta ve bu sayı hergeçen gün artmaktadır. Diş teli seçimi için Ortodontistiniz sizlere en iyi çözümü sunacaktır . Bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine kesinlikle uymalısınız. Biz bu yazımızda sadece bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Metal Diş Telleri

 Paslanmaz çelikten üretilip diş teli tedavilerinin en eskisi olarak biliniz. Günümüzde bu tarz protezler daha ince ve ağız ısısına daha az tepki veren daha az ağrılı uygulamalara ön ayak olan modelleri ortaya çıkmıştır.

Seramik Protezler ve Rekli Diş telleri 

 Daha modern bir görünüm ve yeni teknolojik yaklaşım içeren tedavi yöntemidir. Metal protezlerin aksine diş ile uyumu daya yüksek ve kişisel tercihler doğrultusunda renkli olabilmektedir. Renkli diş telleri daha çok 18 yaş altı kullanıcıların tercih ettiği telelrdir.

Porselen Protez diş telleri

Dilli Protezler ve Diş Teli

 Bu tarz protezlerde de metal tel kullanılsada genel farklılık görüntü açısından yapılmıştır. Kişi diş teli görünmesini istemiyorsa protez dişlerin arka kısmına uygulanır. Her durumda kullanmak mümkün değildir. Bu durumda en iyi kararı Ortodontist verecektir.

Sökülenilen Metal Olmayan Diş Teli

 İnsan sağlığına zararı olmayan  BPA içermeyen plastik şablondan oluşan diş protezidir. Bu tür protezler 2 haftada bir değiştirilmesi gerekli olan protez biçimidir. Son dönemlerde oldukça tercih edilen son teknolojik sistem olduğunu söyleyebiliriz. 

 Bunun dışında Nikel-Titanyum Ve Bakır-Titanyum tel seçenekleride mevcuttur .Bu tür tellerde ayarlama yapmak daha kolay ve daha kolaydır fakat daha uzun bir tedavi için kullanılır. Ayrıca dişinizi daha rahat kullanmanız için kauçuk desteklerde kullanılabilir. 

 Ortodonti tedavisi için en iyi yaş aralığı 9-14 olarak görülür . Büyüme tamamlandıktan sonraki diş teli tedavisi uzun ve zahmetli bir hal alır. Diş Teli ortodonti tedavisinin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Bu nedenle konunun uzmanı doktorunuzun tavsiyelerine ve yönlendirmelerine uymanız sizlerin sağlığı için yüksek önem taşımaktadır.

Haziran 21, 2017