14 Haziran 2017 Çarşamba

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma
  Diş beyazlatma yöntemlerini irdelemeden önce neden dişlerimizin renklerini neden kaybettiğini belirtmemiz gerekir. Temel yapısını kalsiyum, potasyum ve fosfor içeren diş beyaz yapıya sahip olması gerekmektedir. Genetik ve beslenme alışkanlıkları nedeniyle beyazın tonları olabilir. Dişin renginin bozulmasının nedenleri:

Beslenme Alışkanlıkları

Kahve, çay, kırmızı şarap dişin rengini etkileyen en önemli yiyeceklerdir. Çünki bu içecekler içinde bulunan renk pigmentleri dişe tutunarak dişte renk değişimine neden olur.

Tütün Kullanımı

Tütünde bulunan iki kimyasal madde dişlerin renklerinin bozulmasının temel nedenleridir. Tar ve nikotin dişlerde renk değişiminin temel nedenidir. Tar renk olark koyu renktir. Nikotin ise tek başına renksizken oksijenle karıştığında ise sarı renge dönüşür. Her iki maddede dişlerde sararma ve kararmaya neden olur.

Yaş

Dişlerin sert beyaz yüzeyine dentin adı verilir ve dentin denilen beyaz tabaka aşınma nedeniyle zaman içersinde aşınır ve sarı renkli dentin pigmentleri içeren kısmı ön plana çıkar ve sarı görünümün yoğunluk kazanmasına neden olur.

Travma

Dışardan gelen darbe ve yaralanmalar ile dentin tabakası zarar gördüğünde diş beyazlığını kaybedebilir.

İlaçlar

Bazı antihistamikler, antipsikotikler ve yüksek tansiyon ilaçları dişlerde renk değişimine neden olabilirler.Hamilelik döneminde alınan tetrasiklin ve doksisiklin içeren ilaçlar anne karnındaki bebeğin doğumdan sonra ilerleyen yaşlarda diş renklerinde değişiklik meydana geldiği gözlemlenmiştir. Kemoterapide diş renginin değişiminde  oldukça etkilidir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır ?

Aslında çok basit bir yöntemle sistem çalışmaktadır. Diş beyazlatma ürünleri içersinde Hidrojen Peroksit ve Karbamid Peroksit içerir. Bu kimyasal maddeler dişlerde bulunan koyu renk pigmentleriyle tepkimeye girerek diş yüzeyinde tutunmalarını engeller ve daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmanızı sağlar.

Diş Beyazlatma Yöntemi Her Diş İçin Kesin Çözümmüdür?

Diş beyazlatma yöntemi her diş türünde aynı sonucu vermez. Sarı dişlerde olumlu sonuç alırken kahverengine dönüşen dişler için sonuç aynı olmayabilir.Gri tonlu dişlerde hiç sonuç alamayavilirsiniz.Bu nedenle sizin için en doğru diş beyazlatma yöntemini Diş Hekiminizle karar vermenizde yarar olacaktır.

Diş Macunları İle Diş Beyazlatma

Bazı diş macunları içerdiği kimyasallarla diş beyazlatma işlevini görsede merdiven altı ürün diye tabir edilen bilinmeyen marka ve diş tabibleri tarafından onaylanmayan ürünleri kullanmayınız. Diş hekimlerinin kullanmış olduğu üzel diş beyazlatma yöntemleri kesin çözüm sağlamaktadır. bazı uygulamalarda hekim diş etini koruyan kaçuk ile sadece diş tabakasını etkileyen kimyasal çözümler uygulayabilir.

Evde Diş Beyazlatma

Hidroje Peroksit alaşımlı jeller ile dişinizi ağartabilirsiniz.Dişlere yapıştırılan şeritler yada diş tozları ilede ağartma yapabilirsiniz. Bilmelisinizki kullandığınız bu ürünler diş hekiminin kullandığı ürünler kadar yoğun sonuç vermeyecektir. Bu nedenle yetkili bir diş hekimi nezaretinde yapılacak uygulama daha kalıcı ve doğru bir sonuç almanıza neden olur.

Diş beyazlatma işlemi yapıldıktan sonra unutulmamalıdır ki dişi kirleten etkilerden uzak durmak uzun sağlıklı ve ışıldayan bir gülüşün uzun süre sizinle birlikte kalmasını sağlayacaktır.Haziran 14, 2017