22 Haziran 2017 Perşembe

Çene Cerrahisine Genel Bakış

Çene cerrahisi

  Çene cerrahisi yüzün çene kısmında doğuştan yada sonradan meydana gelen kazalar sonucu oluşan asimetrik şekil bozukluklarını gidermek için yapılan cerrahi operasyonlara verilen genel isimdir. Asimetrik şeklin giderilmesi için çene kemiği yada yüzde bulunan başka kemikler kesilebilir yeni metal yada protezler eklenebilir yada plaka ve vidalarla düzeltme işlemi yapılır.

  çene yapısını düzelmek için bazen alt çene (Mandibula) bazen üst çene (maksilla) bazende her ikisinde birden düzeltme çalışması yapılabilir.Bu tür operasyonlarda  genel anesteziye ihtiyaç duyulur. Bazı durumlarda Cerrah ağız içindende operasyonu gerçekleştirebilir.
  Genelde Çene Cerrahisi için bir cerrah ve bir ortodontist birlikte çalışması gerekse de çene cerrahisi dalında uzman tek hekimle de işlem gerçekleştirilebilir.
  Cerrahi operasyondan sonra hasta bir süre sıvı gıdalar almak zorundadır. Katı yiyeceklere geçiş doktorun tavsiyeleri doğrultusunda geçilir.İyileşme süreci basit operasyonlarda 2 hafta karmaşık ve komplike operasyonlarda 1 yılı bulabilmektedir.
Çene Cerrahisi Fİyatlar

 Çene Cerrahisi fiyatları yapılacak işlemin karmaşıklığı ve süresi oranında artmaktadır. Beslenmeyi olumsuz etkileyen durumlarda devlet ameliyat masraflarını karşılamaktadır. Ama bunun için çene yapısının aşırı asimetrik olması ve beslenmeyi zorlaştırıyor olması gerekmektedir. Aslı taktirde özel tedavi merkezlerini tercih etmek zorundasınız. basit bir çene cerrahisi operasyonu 7000 Türk Lirası ile komplike bir operasyon 70000 Türk Lirası arasında fiyarlara ulaşabilmektedir. Fiyatlar çenenin yapısı kullanılacak malzeme ve operasyonun yapılacağı hastanenin ve hekimin durumuna göre değişiklik arz edebilmektedir.

Haziran 22, 2017